niedziela, 27 grudnia 2015

Piernik toruński

1


Z kawałkami suszonych śliwek. Bardzo smaczny piernik, który po upieczeniu jest puszysty i bardzo wilgotny. Zawinięty w lnianą ściereczkę i przechowywany w chłodzie, kruszeje z każdym kolejnym dniem. Aby zaoszczędzić sobie odrobinę czasu, piernik można upiec już na kilka dni przed świętami. Przepis autorstwa Pierre Herme, znaleziony na słynnym polskim blogu mojewypieki.com. Polecam bardzo serdecznie. 

Piernik toruński

Ciasto:
250 g mąki pszennej
250 g mąki żytniej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
250 g płynnego miodu
150 g miękkiego masła
150 g cukru
5 jajek
100 g suszonych śliwek

Do misy przesiać mąkę pszenną, mąkę żytnią, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną. W garnuszku wymieszać miód i przyprawę do piernika. Całość podgrzać na małym ogniu a następnie odstawić do wystudzenia. W misie utrzeć masło z cukrem na jasną i puszystą masę. Nie przerywając miksowania dodać w kilku porcjach żółtka a następie miód. Białka ubić na sztywną pianę a następnie. Dodać w kilku porcjach do masy jajecznej na przemian z mąką, mieszając krótko i delikatnie, tylko do połączenia składników. Na koniec dodać śliwki pokrojone w drobną kostkę i ponownie delikatnie wymieszać. Ciasto przelać do podłużnej keksówki o wymiarach 30 x 11 cm, dokładnie wysmarowanej masłem i wysypaną mąką pszenną. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180ºC bez termoobiegu i piec przez 60 minut lub dłużej do tzw. suchego patyczka. Gotowe wystudzić na kratce i pokryć czekoladą. 

Polewa czekoladowa:
120 g gorzkiej czekolady
40 g miękkiego masła

Czekoladę i masło roztopić w kąpieli wodnej i wymieszać do otrzymania gładkiej i gęstej polewy. Wystudzić a następnie pokryć wierzch i boki ciasta. Odstawić w chłodne miejsce, aby polewa zastygła a następnie zawinąć w lnianą ściereczkę i wstawić do lodówki. Przechowywać w chłodzie do czasu podania. 

1 komentarz: