poniedziałek, 10 listopada 2014

Rogale Marcińskie

0


Tylko w Poznaniu z okazji 11 listopada można zjeść Rogale Marcińskie. W tym dniu Poznań obchodzi imieniny ulicy Święty Marcin. Z tej właśnie okazji przygotowywane są tradycyjne Rogale Marcińskie z cista półfrancuskiego z nadzieniem z białego maku i orzechów. Rogale są jednocześnie kruche i puszyste, a przy tym bardzo wilgotne, nie suche. Wiele cukierni w Poznaniu piecze i sprzedaje Rogale Marcińskie poza jego świętem, jednak według mnie najlepiej smakują i największą sławę zyskują tylko raz w roku w listopadzie. 
A jako mała ciekawostka: aby cukiernia mogła używać nazwy Rogal Świętomarciński lub Rogal Marciński i aby mogła je sprzedawać, musi posiadać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. Ja jako rodowita poznanianka uwielbiam te rogale i polecam je każdemu. Kto mieszka poza Poznaniem i jeszcze ich nie próbował, może przygotować je w swoim domu. Koniecznie z białym makiem, który jest bardzo aromatyczny i oryginalny w smaku. Bez niego zresztą to nie będzie prawdziwy Rogal Marciński. Polecam bardzo serdecznie.

Rogale Marcińskie 

Ciasto drożdżowo-francuskie:
3 i 1/2 szklanki mąki pszennej
12 g suchych drożdży
1 szklanka ciepłego mleka
1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii 
1 jajko
3 łyżki cukru
szczypta soli
2 łyżki roztopionego masła
225 g miękkiego masła

Nadzienie:
300 g białego maku
100 g marcepanu
3/4 szklanki cukru pudru
100 g posiekanych orzechów włoskich
100 g mielonych migdałów
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej 
2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany 18%
3 pokruszone biszkopty lady fingers(savoiardi)

Dodatkowo:
1 jajko
1 łyżka mleka
lukier
posiekane orzechy

Ciasto: mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami. Dodać pozostałe składniki (oprócz 225 g miękkiego masła) i ręką krótko zagnieść ciasto, tylko do połączenia składników - ciasto powinno pozostać lepiące. Z ciasta uformować prostokąt, przełożyć na folię spożywczą i bardzo dokładnie owinąć folią. Wstawić do lodówki na godzinę. Po tym czasie ciasto przełożyć na stolnicę i rozwałkować na prostokąt o wymiarach 30x15 cm. Na cieście równo rozsmarować 225 g miękkiego masła i złożyć: lewy bok ciasta do środka, a następnie przykryć prawym bokiem(tak jak pokazuje to poniższy rysunek)


Tak złożone ciasto ponownie rozwałkować na prostokąt o wymiarach 25x17 cm, nie dosypując za dużo mąki podczas wałkowania. Ciasto ponownie złożyć tak jak poprzednio (według instrukcji na rysunku powyżej) i wstawić do lodówki na 45 minut. Powtórzyć jeszcze trzykrotnie proces wałkowania i składania ciasta, wstawiając ciasto za każdym jednym razem do lodówki na 30 minut. Na sam koniec ciasto dokładnie owinąć folią spożywczą i wstawić do lodówki na całą noc. 

Nadzienie: mak sparzyć gorącą wodą i odstawić na 15 minut. Po tym czasie odcedzić na sitku, pozbywając się całej ilości wody i zmielić dwukrotnie w maszynce do mielenia (można również najpierw zmielić suchy mak, a następnie zalać wrzątkiem i dokładnie odcedzić i wycisnąć na drobnym sitku lub gazie jałowej). Przełożyć do dużej miski, dodać cukier puder, marcepan i całość krótko zmiksować mikserem do połączenia składników. Następnie dodać pozostałe składniki: mielone migdały, posiekane na bardzo drobno orzechy włoskie, posiekaną kandyzowaną skórkę pomarańczową, pokruszone biszkopty i śmietanę. Całość dokładnie wymieszać za pomocą łyżki. Masa powinna być zwarta i lepka - nie może być sucha, ani płynna. W razie konieczności można dodać więcej śmietany. Odstawić.  

Całość: schłodzone ciasto wyjąć z lodówki i odstawić na 20 minut. Następnie ciasto rozwałkować mniej więcej na prostokąt o wymiarach 65x35 cm i podzielić na 12 równych trójkątów o wąskiej podstawie i długim wierzchołku (tak jak na rysunku nr 1 poniżej). Na każdym trójkącie równo rozsmarować masę makową, a następnie zwinąć zaczynając od podstawy trójkąta, a kończąc na jego wierzchołku (rysunek poniżej nr 2 i nr 3).

Zwinięte rogale przełożyć (w odstępach od siebie) na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, nakryć czystą ściereczką bawełnianą i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 40-50 minut. Po tym czasie w małej miseczce wymieszać jajko z mlekiem i za pomocą pędzelka rozsmarować mieszankę na wierzchu każdego rogalika. Blachę z rogalikami wstawić do piekarnika nagrzanego do 180ºC i piec do złotobrązowego koloru przez 20-30 minut lub dłużej. Gotowe rogaliki przełożyć na kratkę, lekko przestudzić, a następnie udekorować lukrem i posiekanymi orzechami włoskimi. Rogale przechowywać do kilku dni na szklanej (ceramicznej ) paterze przykrytej szklanym (ceramicznym) kloszem lub zamrozić. Upieczone rogale nakryte ściereczką szybko tracą świeżość i twardnieją. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz